اهمیت استفاده از دستکش بهداشتی در دوران کرونا

تغییر شیوه: دستکش های طبی در دوران بیماری کرونا ویروس 2019

بیماری همه گیر کرونا ویروس 2019 (COVID-19) چشم انداز ما انسان ها را در مورد خطر ابتلا به عفونت در اثر تماس بسیار تغییر داده است و استفاده از تجهیزات محافظت شخصی (PPD) که قبلا بیشتر برای کارکنان در بخش مراقبت های بهداشتی (HCW) اختصاص داشت، اکنون گاها به شکل نامتوازنی به عموم مردم گسترش یافته است. در نتیجه ذخیره دستکش های طبی به شدت در حال کاهش یافتن بوده است، اما بیشتر از همه، دستکش های طبی هستند که منبع نگرانی پزشکان شده اند.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) در مورد اثر محافظتی محدود دستکش هشدار داده است. احتمال شیوع عفونت در صورت استفاده نادرست از آن ها به قدری زیاد است که می تواند تسهیل کننده مسیر گسترش سندرم حاد تنفسی کرونا ویروس(SARS-CoV-2)  باشد. استفاده منظم از دستکش بهداشتی  برای فعالیت های روزمره ممکن است منجر به ایجاد احساس محافظت کاذب و افزایش خطر انتشار آلودگی به خود شود. این شامل لمس غیر ارادی صورت یا انتشار ویروس به سطح میز تلفن و صفحه کلید کامپیوتر باشد. یک مطالعه نشان داده است که ویروس ها می توانند 2 تا 4 ساعت روی دستکش طبی زنده بمانند.

اهمیت استفاده از دستکش بهداشتی و طبی در دوران کرونا

استفاده مناسب از دستکش طبی

تماس رو در رو نقش مهمی در انتقال عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی دارد. اگرچه راه اصلی انتقال کووید 19 همچنان از طریق قطرات تنفسی آلوده از فردی به فرد دیگر است. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) و مرکز اروپایی پیشگیری و کنترل بیماری   (ECDC)  اخیرا راهنمایی هایی را برای تعدیل استفاده از دستکش در هر دو کشور ارائه داده اند. سازمان های بهداشت و درمان هر جامعه ای در زمینه بیماری همه گیر کووید 19 هنگام مراقبت از بیماران تایید شده یا مشکوک به این بیماری، استفاده از دستکش طبی را توصیه می کنند، به ویژه هنگامی که خطر تماس با ترشحات بدن وجود دارد (به عنوان مثال، خون، مراقبت از زخم، محصولات بزاق گیری).

انواع مختلفی از دستکش وجود دارد که بسته به سطح محافظتی، لمسی، خطر آلرژی یا هزینه ( با یکدیگر متفاوت هستند) اگرچه برای جلوگیری از خطر آسیب زیستی نیاز به تعویض مکرر دستکش هست، اما استفاده طولانی از دستکش، ضد عفونی دست با مواد ضد عفونی کننده و استفاده مجدد به صورت مکرر اتفاق می افتند).

انواع دستکش های بهداشتی محافظتی

دستکش لاتکس : لاتکس مستقیما از درختان لاستیکی تهیه می شود. دستکش های لاتکس متداول ترین دستکش های یکبار مصرف هستند، زیرا تنها گزینه مواد قوی برای دستکش یکبار مصرف در بازار بوده است. با این حال، اکنون بسیاری از بیمارستان ها و کلینیک ها دستکش های لاتکس خود را با دستکش های نیتریل جایگزین کرده اند. در کارها و فرایندهایی که خطر بیولوژیکی بالایی دارند، یعنی در مواردی که لازم است خون یا مایعات بدن را به طور مکرر یا طولانی مدت کنترل کنید عملکرد موثری دارند. محافظت خوبی در برابر عوامل بیماری زا دارند. قابلیت کششی خوب، تناسب با دست و قابلیت لمسی بهتری دارند و بسیار انعطاف پذیر هستند.

منع حساسیت:  نباید با خاک های حاوی موارد آلی، روغن، گاز یا گریس استفاده شود.

اهمیت استفاده از دستکش بهداشتی و طبی در دوران کرونا

دستکش نیتریل : نیتریل یک ترکیب لاستیکی مصنوعی است که معمولا به عنوان یک ماده در تولید دستکش یکبار مصرف استفاده می شود. نیتریل مدتی است که وجود دارد، اما اخیرا مقرون به صرفه تر شده است که دلیل محبوبیت آن در تمام صنایع پزشکی، غذایی و نظافت را توضیح می دهد. مقاومت نیتریل در برابر سوراخ شدن بیشتر از هر ماده دستکش دیگری است. مقاومت شیمیایی نیتریل نسبت به دستکش های لاتکس یا وینیل نیز بهتر است. جایگزین خوبی برای لاتکس است، به ویژه اگر به لاتکس حساسیت داشته باشید و برای استفاده در روش هایی با خطر بیولوژیکی بالا و محافظت متوسط در برابر عوامل بیماری زا کاربرد دارد. راحتی استفاده، خوب، نرم و انعطاف پذیر، اما انعطاف پذیری کمتری نسبت به لاتکس دارد. گزینه ای گران تر نسبت به دستکش های لاتکس است.

دستکش وینیل : استفاده در مواردی که خطر بیولوژیکی پایینی وجود دارد (محافظت کمتر در برابر عوامل بیماری زا)، برای فعالیت های مربوط به تمیز کردن بیمار استفاده می شود. برای آماده سازی غذا در (حرارت کم) موثر است. مقاومت متوسطی در برابر مواد شیمیایی (الکل ها) دارد و مقاومت آن در برابر کشش کم است و زود پاره می شود. گزینه کم هزینه تر نسبت به دو نوع اول و دوم است.

دستکش پلی اتیلن: فقط در کارهایی که در آن کار با یک دست و به مدت کوتاهی لازم باشد مورد استفاده قرار می گیرد (کاتتریزاسیون داخل مثانه، آسپیراسیون تراشه). تناسب آزاد با دست ها، ایده آل برای تعویض مکرر دستکش اما محافظت کم در برابر مواد خطرناک. بسیار مقرون به صرفه است.

دستکش با الیاف مصنوعی: دستکش های جراحی یا تشخیصی بدون ماده لاتکس و پلی وینیل. بسیار گشاد، بدون ایجاد محافظت در برابر عوامل بیماری زا. گزینه ای بسیار کم هزینه.

دستکش لاستیکی یا نئو پرن (neoprene): برای تهیه ابزارهای جراحی و آندوسکوپی. برای ضد عفونی کردن و تمیز کردن انواع محیط ها استفاده می شود. مقاومت مکانیکی بالایی دارد.

اهمیت استفاده از دستکش بهداشتی و طبی در دوران کرونا

توجه: دستکش هایی که برای فعالیت های خانگی در جامعه استفاده می شوند، اگرچه از مواد مشابه ساخته شده اند (به عنوان مثال دستکش های ساخته شده از لاتکس طبیعی، نیتریل، وینیل و پلی اتیلن) ​​معمولا مطابق با استانداردهای توصیف شده برای دستکش های پزشکی ای نیستند که در مراقبت های بهداشتی استفاده می شوند.

کدام دستکش نیتریل یا لاتکس بهتر است؟

درباره اینکه بهترین دستکش های یکبار مصرف یا از کدام دستکش هایی باید در صنایع غذایی ، پزشکی و نظافت استفاده کنید ، سردرگمی زیادی وجود دارد.

پاسخ این است که نیتریل در مقایسه با لاتکس یک دستکش قوی و با کیفیت بالاتر است. با این حال، لاتکس گزینه ارزان تری برای کسانی است که به مقاومت شیمیایی و مقاومت بالاتر در برابر سوراخ شدن دستکش نیاز ندارند. انتخاب نوع دستکش بستگی به این دارد که شما قصد دارید آن را برای چه کاری به کار بگیرید.

پاسخ دهید